AFGHAN HOUND CLUB OF WALES

CHAMPIONSHIP SHOW NOVEMBER 2nd 2014

DOG RESULTS

 

Judge : Dagmar Kenis-Pordham

 

BITCH RESULTS

VIDEOS

PHOTOS

Photos by Lesley Busby

PHOTOS

Photos by Zhaqqari

Dog CC - Valkor The Truth Be Told & Reserve Dog CC - Alouann Stean N The Show JW

 

Dog C.C. Edwards & Gilberts’ VALKOR THE TRUTH BE TOLD

Res. Dog C.C. King & Millwards’ ALOUANN STEAL N’ THE SHOW JW

Best Puppy Dog Goslings’ AYOUBKHAN PERSIAN SILK


 

Minor Puppy Dog : (3/2)

1st Ms T & Mrs J Gosling - Ayoubkhan Persian Silk,

2nd Mr I Stevens & Mrs K Craft, - Ayoubkhan Firethorn,


 

Puppy Dog: (8/7)

1st Ms T & Mrs J Gosling - Ayoubkhan Persian Silk,

2nd Mr T J & Mrs C W O'Neill - Devanmarn Could It Be Majic at Terstine

3rd Mrs R Hall - Devanmarn It's A Kind Of Majic Saxonmill

Res. Mr I Stevens & Mrs K Craft, - Ayoubkhan Firethorn,

VHC. Mr P & Mrs S Chapman - Devanmarn Show Me Majic at Sadida


 

Veteran Dog: (1/1)

1st Miss N Cowley & Mrs S Maroney Cowley - Afterglow Just A Gigolo


 

Junior Dog: (7/7)

1st Mr P & Mrs S Harrison - Garamond Loganberry Al Kabira JW

2nd Mr D R & Mrs S A McLay - Garamond Tayberry

3rd J & K Fielder - Garamond Sunberry

Res. Mr C & Mrs S Winters - Garamond Cloudberry for Tokando

VHC Mrs J M Bunney - Gezancol Strike A Light at Zadal


 

Yearling Dog: (6/5)

1st Mr C & Mrs D King, & Ms C & E Millward - Alouann Steal N' The Show JW.

2nd Mr D R & Mrs S A McLay - Garamond Tayberry

3rd Miss T Gardner - Maringo Wicked Games with Bichoux JW

Res. Mr C & Mrs S Winters - Garamond Cloudberry for Tokando

VHC Miss P Metcalfe - Calamus Orient Express (imp Pol)


 

Novice Dog: (1/1)

1st Mrs J M Bunney - Gezancol Strike A Light at Zadal


 

Graduate Dog: (5/4)

1st Mrs N Earnshaw - Lionheart Du Jegdalek avec Moonshadow JW (Imp Bel),

2nd Mr D R & Mrs S A McLay - Garamond Tayberry

3rd Mrs G Gardner - Drishaun It Ain't What You Do

Res. Mr C & Mrs S Winters - Garamond Cloudberry for Tokando

VHC. Mr & Mrs A R Cheesman - Zaram Zeroun,


 

Post Graduate Dog: (10/10)

1st Mrs H Care & Mrs M Fairburn - Nightwind True Colours (Imp Deu)

2nd Mrs J M Coates - Syrdarya Garibaldi at Bukhara

3rd* Mr & Mrs Neilly - Cloudside We Sing We Dance

Res. Mrs G Gardner - Javidan Bad Boy Boogie

VHC. Mr E & Mrs J Collett - Kingsleah Pegasus (imp)


 

Mid Limit Dog: (6/6)

1st Mr R & Mrs J Parsons - Syrdarya Hazelnut Hobnob at Shukriya JW

2nd Mr & Mrs R E Latimer - Zharook I Had A Dream

3rd Mr S Finch, Miss E Hopper & Mr & Mrs C Bovey - Khatira Odysseus from Zinzani Karianca

Res. L Dunstan & J Waterhouse - Syrdarya Custard Cream at Tazkindi

VHC. Mr J & Mrs M Bloor - Pashtari The Gamekeeper


 

Limit Dog: (10/10)

1st Ms P Shaw & Mrs J Holmes - Valkor Cut To The Chase

2nd Mrs T & Mr P Gorman, K Inman & A Lacey - Ishara Star of The Survival ShCM (imp Hun)

3rd Mr P & Mrs S Harrison - Sarakhan Sultan Al Kabira JW ShCM

Res. Mr J, Mrs V & Miss M Cannon - Calamus Mediator ShCM (imp),

VHC. Mrs F Nisbet & Miss A Forrester - Kharabou Scot Wizardly Ways


 

Open Dog: (10/10)

1st Mrs S J Edwards & R Gilbert - Valkor The Truth Be Told

2nd Mrs P Mottershaw & Misses C & E Millward - Tahkira Like It Like That (imp Aus)

3rd Mrs E James - Ch Shimalma Mercurial Magic

Res. Mr C & Mrs D King - Karandikar Star Storm

VHC. Mr D & Mrs G Chadwick & C Millward - Ch/Fr Ch Afterglow Jumping Rainbows of Sofico